Sokolská kapka krve

V roce 2015 se Tělocvičná jednota Sokol Komárov zapojila do nově vznikajícího projektu České obce sokolské Sokolská kapka krve. Je to akce, která si klade za cíl rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve nejen mezi sokolskou veřejností, ale i získat nové a udržet staré dárce krve. Tento chvályhodný záměr dárcovství krve pokračuje i v koronavirové době.

V roce 2020 se projektu z naší jednoty zúčastnilo 27 členů, kteří svými 86 odběry překonali roky předchozí. Komárovská jednota se stala opět nejúspěšnější jednotou loňského ročníku. Darovat přišel každý sedmý dospělý člen a celkem darovali 38 litrů krve!

„Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme,“ uvedla Hana Moučková, starostka ČOS.

Krev hraje v současné medicíně stále významnou a nezastupitelnou roli. Je potřeba při operacích, úrazech, porodech. Jsou na ni odkázáni například lidé se zhoubnými chorobami krve, s poruchami krevní srážlivosti, s poruchou imunity. Nikdo z nás neví, kdy bude krev nebo její složky potřebovat.

14. červen byl v roce 2003 vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) světovým dnem dárců krve.

Krev slouží v těle k přenosu kyslíku, živin – bílkovin, tuků, cukrů, dále minerálů, vitamínů a hormonů. Její jednotlivé složky (červené krvinky, plazma, krevní destičky) se dají nahradit pouze částečně, a proto je darování krve dosud jedinou možností, jak pomoci těm, kdo některou z krevních složek potřebují.

A kdo tedy může krev potřebovat?

Prakticky každý! Chudokrevní můžeme být postupně například při poruchách krvetvorby, nebo náhle při úrazu spojeného s velkou krevní ztrátou. Nedostatek krevních destiček, porucha naší imunity nebo krevní srážlivosti jsou další důvody k podání krve nebo přípravků z ní vyrobených.

Například maminky při porodu. Během porodu se může přihodit mnoho neočekávaných situací. Najednou třeba může maminka začít silně krvácet z porodních cest a kromě rychlého lékařského zákroku v porodnici bude jistě potřebovat ztracenou krev doplnit. Často transfuze zachrání takové mamince a jejímu dítěti život.

Mohou to také být miminka těsně po narození - taková, která se třeba narodí předčasně a s nízkou porodní hmotností. Jejich organismus neměl čas přizpůsobit se podmínkám mimo dělohu a jejich krvetvorba není plně vyvinutá a kvůli tomu často nemají dost červených krvinek a potřebují transfuzi.

Z krevní plazmy se také získávají různé bílkoviny, např. ty, které pomáhají krevním destičkám srážet krev. Pokud některé z nich chybí, třeba při těžkých infekcích nebo kvůli vrozené vadě (třeba u hemofilie), je nutno tyto složky krve dodat do těla uměle.

Imunoglobulinové léčivé přípravky se vyrábí z lidské plazmy získané od tří tisíců až deseti tisíců zdravých dárců. A právě doba covidová způsobila, že dárců bylo a je málo. Proto v současné době zaznamenáváme výpadek těchto imunoglobulinových preparátů. Nejčastějším důvodem k podání těchto léčivých přípravků jsou různá neurologická onemocnění (např. Guillain-Barrého syndrom), hematologické choroby a jiná méně známá onemocnění.

Děti i dospělí, kteří trpí nádorovým onemocněním krve – leukemií, jsou další, kteří mohou často i opakovaně potřebovat červené krvinky nebo i jiné krevní složky. Bez toho by nemohli podstoupit náročnou protinádorovou léčbu a třeba i transplantaci kostní dřeně.

V každém věku často krev potřebují ti, kteří prodělali těžký úraz (autonehody, zlomeniny dlouhých kostí, úrazy s poraněním velmi prokrvených orgánů jako jsou játra či slezina; nebo také po těžkých popáleninách). Nesmíme zapomínat i na požadavky na transfuzi u plánovaných operačních výkonů.

Nikdo z nás neví, kdy bude jednou krev potřebovat. Mysleme na to. A kdo může, měl by to alespoň zkusit. Píchání jehlou nic příjemného není. O to větší ale bude pocit uspokojení, že jsem třeba někomu zachránil život.

Zdravotní komise ČOS

Sokolská kapka krve

Ocenění pro nejlepší jednotu Sokolské kapky krve za rok 2019 na valné hromadě Sokolské župy Jungmannovy převzal starosta jednoty bratr Bohumil Ernesta a také osm z 28 komárovských dárců. Ti si odnesli krásné odznaky, které od letošního roku dostanou všichni dárci, kteří se do Sokolské kapky krve zapojí.

"Projektu Sokolská kapka krve si moc vážím, myslím, že dárci krve si zaslouží náš velký obdiv a poděkování za to, že nezištně pomáhají druhým. Moc ráda jsem Tělocvičné jednotě Sokol Komárov předala ocenění pro nejlepší jednotu v Sokolské kapce za loňský rok a krásné odznaky pro dárce. A vůbec nezáleželo, že jde o moji domovskou jednotu, radost bych měla stejnou kdekoliv jinde. Děkuji!" uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková, které jednotě předala i věcný dar pro vítěze projektu - poukaz na 10 tisíc korun do sokolského e-shopu.

(převzato z webu ČOS).